Všechny barvy ženskosti ve třech knihách

Zkoumám ženskost. Myslím si, že většina té naší ženskosti, té žen 21.století, je obsažena ve třech knihách. Ty knihy si většinou protiřečí a mají na mnoho věcí jiný názor. I v tom jsou nádherně ženské, i přesto, že jednu napsal muž.
S Caitlin Moranovou je legrace. Osmnáct let psala satirické sloupky do The Times, předtím moderovala hudební programy. Kniha Jak být ženou dostala v roce 2011 ocenění Galaxy National Book Award – Kniha roku. Moranová v ní naráží na všechny současné povinnosti ženy 21. století - být úspěšná, sexy, a podléhat sociálním nátlakům.

Dle autorky je důležité ptát se stále dokola na to, co je a co není ženství. Co je a co není přirozené. S vtipem a ironií proto přidává na pomyslnou časovou osu feminismu další bod:

1913 - Sufražetka se vrhá pod kopyta králova koně.
1970 - Feministky berou útokem Miss World v Londýně.
2011 - Caitlin Moranová přichází a ptá se, proč jsou kalhotky stále menší a menší.

Rýpe do nucené ženské empatie, manželství, dětí, porna, podprsenek, holení intimních partií, líčení, minisukní, reklamích kampaní, vysokých bot ... zkrátka všeho, kde by se ženy zřejmě chovaly jinak, kdyby byly mimo zorné pole svého okolí.

A tím vším vás provede od svého útlého věku až do současnosti.

U téhle knihy si odpočinete. Budete se hodně smát. Byla to jedna z mála knih, u které jsem se smála nahlas v tramvaji.

Mužům vysvětlí, jakými změnami a obdobími si ženy prochází, s nadhledem, vtipem a sarkastickou lehkostí. Je to kniha o cestě k ženskosti, né té, která má dlouhé vlasy, spanilou chůzi a mluví tiše a lahodně o tom, co večer uvaří dobrého. Je to kniha bývalé mladé punkerky, která má nějaké to kilo navíc, je chytrá, vtipná a sečtělá, odmítá se podřizovat, a která vyhrála několik cen za to, že umí dobře rýpat do celebrit. A teď prostě jen chvíli rýpe do žen.


Neznám ženu, která nechce zhubnout. Všechny chceme být hubenější. I když víme, že vypadáme dobře, přece jen, dvě tři kila dole by nikomu neuškodila! No a Pierre Dukan ve své knize tvrdí, že uškodila.

Když jsem ji dostala do ruky, přišlo mi neskutečně vtipné, že autor nejslavnější diety na světě, vydává knihu o tom, jak by ženy hubnout neměly. A pak jsem to celé pochopila. Prošlo mu ordinací tolik žen, které chtěly zhubnout, že se začal zamýšlet nad tím, proč chtějí hubnout i ženy, které to vůbec nepotřebují.


Doktor Dukan vám vysvětlí ale vysvětlí daleko víc věcí - proč si ženy malují rty, proč chodí v minisukních a proč jsme jediný druh, který provozuje sex zepředu. Proč vlastně muže přitahují dlouhé vlasy a velká prsa. 

Vysvětluje, jak příroda původně vše nastavila úplně jinak a jak jsme to my za posledních několik generací celé překopali. Vysvětluje, že feminismus vznikl jako potřeba další kupní síly a jak celá nezávislost samiček na samečkovi rozbourala ten původní důvod, proč nám příroda ty muže při souloži obrátila čelem k nám, ženám. Dukan vysvětluje, varuje a otevřeně přiznává, že se bojí těch současných nepřirozených změn, protože to, co máme hluboko naprogramováno, nezměníme. A příroda nás, bohužel, nenastavila tak, aby ženy vedly a ochraňovaly a muži projevovali city, byli empatičtí a starostliví.

(Musím říct, že když mi to vše antropologicky a logicky vysvětlil, neměla jsem chuť týden vycházet z bytu. A už si nikdy nenalíčím rty a nevezmu výstřih.)


Dukan se po celou knihu, ve které vás vezme na výlet do pravěku, zoologie, sociologie i ekonomie, zamýšlí nad tím, jak se mužský mozek vyrovnává s tím, že to, na co je naprogramovaný, tedy na oblé křivky a poddanost, nemá. A proč mu to ženy cíleně upírají.

Možná má pravdu, možná jsme opravdu všichni zblbnutí módním průmyslem. Zapomněli jsme na přirozenost? Kdo ví. Každopádně mi utkvěla v hlavě hezká myšlenka: Všechny se snažíme vypadat jako modelky z módního časopisu nebo přehlídkového mola. Ale dáte-li chlapovi vybrat, jestli chce tu z mola, nebo holku z přední stránky Playboye (která bude kypřejší, s velkými prsy, rty a rozcuchanými vlasy), vyberou si tu z Playboye.


(speciální sexistická fotka pro Caitlin)

Když jsem v tramvaji dočítala knihu Opřete se do toho, připadala jsem si jako typická mladá ambiciozní workoholička, která ustrnula v kariéře na mrtvém bodě a nutně potřebuje selfhelp knihu, aby ji z toho dostala! No připadala jsem si fakt blbě. Knížku jsem nicméně přečetla za jeden den, čte se totiž sama. Její autorka Sheryl Sandbergová je jednou ze stovky nejvlivnějších lidí časopisu Time, momentálně pracující jako COO Facebooku (kam přešla z Googlu).

Opřete se do toho je o ženách v businessu. Je to rozsáhlá feministická esej, protkána miliony výzkumy a psychologickými pokusy, která říká: Ano, máme rovnoprávnost, ale vlastně ne tak docela. Rovnost někde začíná a někde končí. Připomene vám příběhy známých žen ve vedení světových firem a také to, že nebýt 24/7 doma s dítětem není hřích, ale přirozený společenský vývoj. Poradí vám a poukáže na hlavní chyby, které ve své kariéře udělala Sheryl. A kupodivu vám, jak říká název, opravdu dodá trochu odvahy a chuť nakopat někomu podpatkama prdel.

Občas je asi nutné si uvědomit, že jste sice víla na podpatcích, ale to neznamená, že v nich někomu nemůžete nakopat prdel. A občas je taky nutné uvědomit si, že nemusít být ani víla, ani chodit na podpatcích.


12 komentářů

 1. Jsem zvědavá, co budeš říkat na Cyklickou ženu :) A Jak být ženou si dávám hned na shopping list :-) zní to skvěle, díky za tip.
  Marti

  OdpovědětVymazat
 2. Tak nevím, co si opatřit dřív... Sice mám na nočním stolku připravenou knihu Mráz a oheň od Bradburyho, ale už bych konečně mohla začít být aktuální... O Jak být ženou už jsem slyšela z více stran, tak asi začnu tím. Díky za tipy! A díky za blog, který jsem objevila docela nedávno, líbí se mi!

  OdpovědětVymazat
 3. Všetky vyzerajú veľmi zaujímavo! Inak, o tejto téme som písala na blogu nedávno aj ja :)

  OdpovědětVymazat
 4. První dvě knihy mám, skvělý výběr, třetí - díky za tip (časem). Dnes (Ne)obyčejný kluk.

  OdpovědětVymazat
 5. Poslední odstavec je top! :D To bych si mohla napsat na první stránku mého diáře, abych to měla stále na očích a až budu mít depku, tak si to přečtu a buď se aspoň rozesměju nebo někomu nakopu tu prdel :D

  OdpovědětVymazat
 6. Dobrý den.Včera jsem našla Váš blog.Je výborný!

  OdpovědětVymazat
 7. ...nádherné počtení a o knihu budu psát Ježíškovi, ať se mám nač těšit. Vždyť těšit se, je božská emoce...Věrka

  OdpovědětVymazat
 8. Pokud je v lidech nějaká přirozenost, rozhodně není zjistitelná. Odůvodňovat ženskou závislost na mužích nějakou přirozeností je velmi nebezpečný nesmysl.
  I když budu silnější, schopnější, chytřejší, bohatší a já nevím co ještě než můj partner, nemusím o něj přijít. A jestlipak víte proč? Já ho totiž nijak nevlastním. Tráví se mnou čas dobrovolně, stejně jako já s ním a síla jeho osobnosti spočívá v tom, že si nepotřebuje dokazovat, jaký je chlapák.

  OdpovědětVymazat
 9. Rozhodně si ve mě vzbudila zájem o tyto knihy :)

  OdpovědětVymazat

© #FF69B4 Panda
Maira Gall