#tipnaknihu: Buzíčci

Jana Folného většina mých přátel zná. Jsme ze stejného kraje. Nikdy jsme se ale nepotkali, takže jsem si při čtení jeho nové knihy připadala jako jeho další povídka. Dva lidé pohybující se sice v jiných příbězích, ale na stejném území. Jen se nám dosud nepropletly stránky. Dosud.


Buzíčci byla za poslední půl rok jediná knížka, kterou jsem si opravdu užívala. Pokaždé, když jsem se ke stránkám vracela, těšila jsem se jako malé dítěCož se mi nestává. Téměř nikdy.

Nemám ráda sbírky povídek. Ale ...

Folného Buzíčci nejsou sbírkou povídek. Jsou to puzzle, rozházené po pražských gay klubech, které čekají, až si je poskládáte dohromady. Když tedy budete mít odvahu se pro ně ohnout a sebrat je.

Buzíčci jsou pro mě důkazem, že i o provokativním tématu se dá psát kvalitně a originálně. Folný popisuje noční život pražských gayů s takovou lehkostí, s jakou si s kamarádkou na kávě vyměňujete dojmy z letní dovolené.

Vlny, slunce, písek.
Penisy, darkroomy, nevěry.

Vybral si pro to skvělé postavy - zpěváka Superstar, slavného fotbalistu, mladého Vietnamce, starého důchodce, bývalého pornoherce, a spousty obyčejných lidí, žen i mužů, které denně potkáváme na tramvajových zastávkách. Až po několikáté povídce zjistíte, že některé figurky znáte už z jiného hracího pole, a pomalu, ale nenásilně, si tak dokreslujete celistvý obraz Buzíčků a slepujete k sobě jeden puzzel za druhým.

Buzíčci mě ohromně bavily. Tak, jako dlouho žádná kniha ne. Nejsou laciní, nejsou provokativní pro nic za nic, nejsou náflákanou změtí několika povídek, které měl autor v šuplíku.

Takže přeji, abyste měli odvahu se pro ty puzzle ohnout. Stojí to za to. 
(Myšleno tak, že to má cenu. Nijak buzíčkovsky.)
5 komentářů

 1. Zaujal mě výraz "jeden puzzel". Líbí se mi. Pokud ho nezapomenu, začnu ho používat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. já ti to připomenu :D určitě bude pro puzzel spousta příležitostí:))

   Vymazat
 2. Ne, já nemůžu začít číst další knihu, když mě čeká diplomka... :( :D Už teď mě čeká ve skříni (až pod stromeček!) Zvláštní smutek citronového koláče, zatímco čtu další dvě knížky, na který jsem narazila přes blogy (u těch se aspoň utěšuju, že je možná do diplomky použiju).

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuju za tip, přišel v pravou chvíli :)

  OdpovědětVymazat

© #FF69B4 Panda
Maira Gall