Obchodní centra

Musím si dávat větší pozor, co čtu. Knihy se mi začínají zrcadlit v mém životě jako já ve výlohách pražských obchodů. Ne úplně jasně, ne se všemi barvami, ale i v tom křivém světě jasně vidím ty spojnice vedoucí ke mně.


Zygmunt Bauman mi začal popisovat svět, který se kolem mě otáčí. Tekutá láska. Tekuté vztahy. Závazky jako sprosté slovo. Svět se změnil v jedno velké obchodní centrum, kde si můžeme kdykoliv uspokojit jakékoliv přání. Obchody nebudují vztahy, ale jsou živi z krátké životnosti našich přání. A my máme vzadu v hlavě tu myšlenku, že někde je obchod, ve kterém bude něco levnější, hezčí a v akci. Nebo že to prostě vrátíme.

Je na světě nedostatek lidí, kteří jsou ochotni dělat pevné závazky, nebo je jen málo těch, pro které jsme ochotni je dělat?

Musím si dávat větší pozor, co čtu. Stačilo přece jen otevřít Romea a Julii.  
A dočíst ji jen do půlky. Protože všechny happyendy jsou příběhy dovyprávěné jen do půlky.

12 komentářů

 1. Au au. A teď si ještě představ, že můžeš jít do půlky z obou stran...a všichni víme, co je mezi půlkami! :)) co takhle založit nějakou iniciativu "Nevěš se, zavaž se" a změníme svět v ten, kdy budou půlky u sebe, ale nikdo nebude v pr...

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělý článeček. Líbí se mi tvůj styl vyjadřování a celkově pohled na život. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Mj. z odporu k té všeobjímající tekutosti (Baumana jsme měli ve škole...) jsem se v 24 ženil, z lásky a s pevnou vírou... a ve 27 jsem se zas rozvedl. A vůbec mi to nevzalo vůli do dalších svazků a je krásný se těšit z toho, co žiju a kterej je o velkým odhodlání se závazků nebát.

  OdpovědětVymazat
 4. Aktuální kniha, rezonuje mi to už nějakou dobu. Zdání velkého výběru a “záruční lhůty“ ten seznam “vhodných“ lidí opravdu zužuje. Zvláště když vztahy jsou nahrazovány pouhou komunikací.

  OdpovědětVymazat
 5. Pravda, svět se změnil v jedno velké obchodní centrum. Dneska je tolik možností jak získat cokoliv v různých podobách a různými způsoby. Tak proč hledat jednu jedinou bytost, která by spojila všechno do jednoho?

  I když odpovědí, proč do toho nejít, je několik, jedna myšlenka všechny ty odpovědi (pro mě) boří. Stačí se zamyslet a uvědomit si jednu podstatnou věc. A to, že nikdo nechceme umřít sám. A to nám žádný obchoďák nenabídne.

  OdpovědětVymazat
 6. Ten clovek naproti neni ochoten delat zavazky a pro cloveka ktrey to neni ochoten zase nejsme ochotni my.Kazda pricina je zaroven dusledkem.Jakkoli to zni utopisticky a naivne,myslim ze zakladem vseho na svete je jen nemyslet pouze na sebe.Verim, ze je to takhle proste a az toho budeme schopni,pak nam vsem bude jednoduse lip.Tecka,bam,zadny velky filozoficky moudra netreba..

  OdpovědětVymazat
 7. Ta věta o pevných závazcích by se dala tesat do zdi pomníku lásky. Protože za chvíli už z ní zbydou fakt jenom ty pomníky nejspíš.

  OdpovědětVymazat
 8. Mně jen připadá, že frčí pesimismus a povrchnost. Nemám stejné pocity jako ty, to by lidstvo dost deklasovalo :D A číst jen do půlky kvůli happyendu? Copak je happyend jeden malý okamžik z vysílání TV Nova?

  OdpovědětVymazat
 9. Výborný blog plný chytrých postřehů. Ode dneška odebírám. :)

  OdpovědětVymazat
 10. A já zas sleduji životy starších a vidím ten strach ze závazků, ale přitom moji blízcí v mém věku takoví nejsou. Stane se za pár let něco, změníme se? Teď je pro nás lehké, představovat si lásky na celý život, společné bydlení... ale co když to přestane?

  OdpovědětVymazat
 11. Mila Panda- Michelle, zvlastne ako niektori ludia maju v zivotoch podobne obdobia.. Tvoj blog mi hladka dusu, nehovoriac o tom, ze mnohkrat hovori aj za mna. Vdaka zan aj za teba. http://tinycosmoss.blogspot.sk/ Kristina

  OdpovědětVymazat
 12. Bude to (nejspis) tim ze jsem o generaci jinde... ale vzdy jsem sla do zavazku po hlave, do vseho jdu po hlave :-) to je ten prozitek ze zivota, ne? Nedavno jsem premyslela jaky to je, mit vztah s nekym, kdo s tebou nepocita do konce zivota..

  OdpovědětVymazat

© #FF69B4 Panda
Maira Gall